Νίκη στο τέλος για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι με την ΑΕΚ με ήρωα τον Εμβιλά

Ενα τέρμα του Γιαν Εμβιλά ήταν αρκετό ώστε να κρίνει την αναμέτρηση Ολυμπιακού-ΑΕΚ.

Ενα τέρμα του Γιαν Εμβιλά ήταν αρκετό ώστε να κρίνει την αναμέτρηση Ολυμπιακού-ΑΕΚ. Source: Herman Dingler/BSR Agency/Getty Images

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με πολλές χαμένες ευκαιρίες και στις δύο εστίες, οι "ερυθρόλευκοι" ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, χάρη σε τέρμα του Γάλλου στο 85'.

Ένα τέρμα του Γιαν Εμβιλά στο 85ο λεπτό της συνάντησης ήταν αρκετό ώστε να κρίνει το αποτέλεσμα του ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεχο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά όμως ο «δικέφαλος» ισορρόπησε τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε αρκετές ευκαιρίες προκειμένου να πάρει προβάδισμα στο σκορ με σημαντικότερη ίσως το αμαρκάριστο σουτ το Καρίμ Ανσαριφάρντ από το ύψος της περιοχής στο 57ο λεπτό.
Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση προήλθε από εκτέλεση κόρνερ του Ματιέ Βαλμπουενά την οποία απέτυχε να διώξει η άμυνα των φιλοξενουμένων, με τον Εμβιλά να πιάνει το σουτ με το δεξί, τον Παναγιώτη Τσιντώτα να απομακρύνει αρχικά αλλά να στέλνει την μπάλα και πάλι στον Γάλλο μέσο που με δεύτερη προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα.

Πλέον η προσοχή των «ερυθρολεύκων» στρέφεται στην ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την ιταλική Αταλάντα για τους 32 του Γιουρόπα Λιγκ, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Παρασκευή στις επτά το πρωί ώρα ανατολικής Αυστραλίας.

Αήττητος για 14 σερί αγώνες ο ΠΑΟΚ, 1-0 τον Ατρόμητο

Ένα τέρμα από τον αμυντικό Χοσέ Κρέσπο ήταν αρκετό ώστε να κρίνει την αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ατρόμητο που διεξήχθη στην Τούμπα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και μετέτρεψαν την κυριαρχία τους σε γκολ στο 57ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Σάστρε και κεφαλιά του Ισπανού που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Ατρομήτου Ανδρέα Γιαννιώτη.
Το ενδιαφέρον των ανθρώπων του "δικέφαλου του Βορρά" μεταφέρεται στην Ευρώπη και τον αγώνα με την Δανική Μίτζιλαντ για το Κόνφερενς Λιγκ που θα λάβει χώρα την ερχόμενη Παρασκευή στις 4.45 ώρα ανατολικής Αυστραλίας.

Δύο γκολ ο Ιωαννίδης, επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό

Έχοντας ως μεγάλος πρωταγωνιστή τον Φώτη Ιωαννίδη που πέτυχε και τα δύο τέρματα της βραδιάς, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 της Λαμίας στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός πως οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα μόλις στο τρίτο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν να μην έχουν ρύθμο λόγω και των πολλών προβλημάτων που αντιμετώπιζαν.
Στην Κρήτη ο ΟΦΗ επικράτησε 2-1 του Βόλου που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με την συνάντηση Γιάννενα-Άρης.

Στην βαθμολογία, πρώτος εξακολουθεί να είναι ο Ολυμπιακός με 56 βαθμούς, δεύτερος ο ΠΑΟΚ με 47, τρίτη η ΑΕΚ με 39 και τέταρτος ο Παναθηναϊκός με 33.

Εκτός έδρας νίκη για την Πάφο

Η Πάφος κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα του Εθνικού Άχνας κερδίζοντας με 0-1. Αύριο το πρωί ώρα ανατολικής Αυστραλίας θα διεξαχθούν οι παρακάτω αναμετρήσεις

Ανόρθωση-Ολυμπιακός Λευκωσίας

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ Λάρνακας

Μεγάλη νίκη για το Brisbane

Σε αγώνες για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αυστραλίας, χτες το βράδυ η Brisbane Roar πήρε βαθειά βαθμολογική ανάσα κερδίζοντας 3-1 την Macarthur, ενώ στο Gosford, Central Coast και Perth Glory έμειναν στο 1-1.