Emma McKeon of Team Australia

: Emma McKeon of Team Australia reacts after winning gold medal in Women's 100m Freestyle Final on day seven of the Tokyo 2020 Olympic Games Source: Harry How/Getty Images

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Το 9ο χρυσό μετάλλιο της Αυστραλίας, μέχρι στιγμής, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, πέτυχε, σήμερα, στην κολύμβηση η Emma Mckeon, στα 100 μ. ελεύθερο.

Στον ίδιο τελικό, την 3η  θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε μια ακόμη Αυστραλή, η Κέιτ Κάμπελ.

Μια ακόμη επιτυχία της Αυστραλίας, σημειώθηκε χθες βράδυ, και μάλιστα εναντίον Ελλήνων.

Η Ashleigh Barty και ο John Peers, κατάφεραν να περάσουν στους ημιτελικούς του μικτού διπλού αντισφαίρισης, κερδίζοντας το Στέφανο Τσιτσιπά και τη Μαρία Σάκκαρη, με 6-4, 4-6, και 10-6 στο tie break

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας, κατέκτησε στην κωπηλασία, και στο απλό σκιφ ο Στέφανος Ντούσκος.

Στο σημερινό πρόγραμμα, επίσης, αναμένεται ο αγώνας της ομάδας ποδοσφαίρου των γυναικών της Αυστραλίας, διεκδικώντας μια θέση στους ημιτελικούς. Οι Ματίλντας, αγωνίζονται στις 7 το βράδυ ώρα ανατ. Αυστραλίας, απέναντι στη  Βρετανία.

Στο ποδόσφαιρο

Η ΑΕΚ αποκλείστηκε από τη συνέχεια των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας, στη διαδικασία των πέναλτι από την βοσνιακή Βελέζ με 2-3, στο πλαίσιο του Β΄ προκριματικού του Europa Conference League.

Στη κανονική διάρκεια το παιχνίδι έληξε 1-0 με το γκολ του Πέτρου Μάνταλου, στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων. Στον πρώτο αγώνα, ή ΑΕΚ είχε ηττηθεί 2-1.

Στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες δεν βρήκαν το γκολ και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι.

Επισημαίνεται, ότι δεν υφίσταται πλέον ο κανονισμός για το πλεονέκτημα του εκτός έδρας τέρματος. Εάν υφίστατο η ΑΕΚ θα περνούσε.

Τον αποκλεισμό, επίσης, γνώρισε και ο Άρης, στο Κλεάνθης Βικελίδης, από την Αστάνα. Οι κιτρινόμαυροι, οδήγησαν τον αγώνα σε παράταση καθώς ισοφάρισαν το 2-0, που ήταν το σκορ του πρώτου αγώνα, στο Καζακστάν. Ο Άρης, ωστόσο, δέχτηκε γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Αποκλείστηκε ακόμα ο Απόλλων Λεμεσού που έφερε ισοπαλία 2-2 στην Σλοβακία με την Zilina. Στο πρώτο παιχνίδι στη Κύπρο ο Απόλλωνας είχε χάσει 1-3.

Η μόνη που προκρίθηκε στον 3ο γύρο είναι η ΑΕΛ Λεμεσού η οποία νίκησε και πάλι 1-0 την Vllanzia στην Αλβανία αυτή τη φορά.

Η ΑΕΛ στον 3ο προκριματικό γύρο θα παίξει με την Καραμπάχ, του Αζερμπαϊτζάν.

Να σημειωθεί ότι στον 3ο προκριματικό γύρο βρίσκεται και ο ΠΑΟΚ καθώς από αυτή την φάση ξεκινούν οι ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Οι Θεσσαλονικείς θα αντιμετωπίσουν την άλλη εβδομάδα εκτός έδρας την Bohemians της Ιρλανδίας.